O hodných, zlobivých a svobodných holkách

“Musíš být hodná maminka!” Tohle mě přikovalo k zemi. Doslova. Tuhle větu právě pronesla moje téměř 3letá dcerka.  Co to sakra je??? Odkud to má? Tohle neříkám! Jsem ta poslední, která by u své dcery chtěla pěstovat program “hodná holčička”. Jenže díky tomu, že Vája tráví spoustu času s prarodiči, je odpověď nasnadě… S láskou si k sobě Valentýnku přitáhnu, obejmu ji a odpovídám: “Zlatíčko, jsem taková maminka, jakou potřebuješ. Někdy hodná, jindy přísná, ale vždycky milující. Budu tě milovat, ať se stane cokoliv, ať se budeš chovat jakkoliv.” Věřím, že děti jsou mnohem chytřejší, než si myslíme a tohle pochopí.  Když ne teď, tak časem. Vája se na mě podívá tím svým hlubokým pohledem a povídá: “Mám tě jáda, maminko.” Obejme mě tak silně, že chvíli lapám po dechu. Tohle nějak zvládneme, musíme.

A proč mi tak moc vadí, že v mé dceři někdo pěstuje program “hodná holčička”? Hodné holky má přece každý rád… a taky s nimi ostatní často rádi “vytírají podlahu”, protože ví, že můžou. Hodné holky sklopí uši a nechají si to líbit. Kdyby se totiž ozvaly, neměli by je lidi rádi, a to je pro ně největší trest. Svou hodnotu vnímají na základě uznání ostatních. Od mala jsou totiž učené, že si lásku musí zasloužit. Zaslouží si ji tak, že potřeby všech ostatních budou důležitější než ty jejich… a pak jsou vyčerpané, podrážděné a nešťastné.

Hodné holky se dostanou do nebe, zlobivé kam chtějí…

Jako opak hodné holčičky je uváděna „zlobivá holka“. Z mého pohledu je to však jenom rebelský mód “hodné holčičky”, který se mi nejeví moc šťastný, protože na truc dělá všechno jinak, než požaduje okolí.  A skoro jako drogu potřebuje potvrzení, že je to “špatně”. Chce se cítit jako rebelka, které je zdánlivě všechno jedno, ale ve skutečnosti je pro ni zpětná vazba okolí stejně důležitá, jako pro hodnou holčičku.

Opakem hodné a poslušné holky není ta zlobivá… ale SVOBODNÁ holka.

Svobodná holka je pro mě zdravým zlatým středem. Není ani hodná, ani zlobivá. Je prostě svá. Když cítí, že někomu chce vyhovět a jde to ze srdce, vyhoví mu. Když cítí, že na to nemá energii, s láskou odmítne, protože ví, že její „NE“ má stejnou hodnotu, jako její „ANO“. Řídí se svým srdcem a má sebe na prvním místě, ctí své hranice, protože si je vědoma toho, jak to končí, když jim nevěnuje pozornost. Je jí jedno, jestli ji okolí soudí nebo ne, je pro ni důležité, že je v souladu se sebou a je věrná sama sobě.

Jak na to? Cest je několik, například kurz Základy sebelásky online >>>

Je důležité, abychom našim dcerám předaly, že je v pořádku jednat podle sebe, že je milujeme bezvýhradně a úplně takové, jaké jsou. To jsou věci, které Váje opakuju, když se rozčílím, nebo když se vzteká ona, že něco není tak, jak ona chce. Říkám ji, že je v pořádku, že se občas neshodneme a že je v pořádku, že někdy prostě nejdou věci podle nás. A to, že nám ten druhý nevyhoví, je důkazem, že ctí své hranice a má rád sám sebe a že to s naší hodnotou a jeho láskou k nám nemá nic společného. Chci ze své dcery vychovat svobodnou holku, která si je vědomá své hodnoty, protože naše společnost to potřebuje jako sůl.

A pro mámy kluků, je lepší vychovat svobodného kluka, než toho hodného, usnadníte mu tím život 😉 Svobodné kluky tahle společnost potřebuje taktéž, kdo jiný by pak ustál ty svobodné holky? 😉

Komentáře